PIERWSZY TANIEC

//PIERWSZY TANIEC

Tradycyjny czy nowoczesny? Spontaniczny czy przemyślana choreografia?

Czym się kierować i o czym pamiętać?

Temat wspominany przez pary, które już mają swój wielki dzień za sobą chyba jako ostatni stresujący punkt wesela. Dla jednych przyjemność i wyjątkowa chwila,  a dla drugich zmora i wyzwanie z jakim muszą się zmierzyć przyszli Państwo Młodzi. Wraz z oczepinami jest on tradycją, która dla większości jest oczywista i rzadko spotyka się z ominięciem tego elementu na przyjęciu. Tuż po obiedzie każdy z gości oczekuje na rozpoczęcie zabawy właśnie PIERWSZYM TAŃCEM. Na samą myśl przyszłych nowożeńców, że jest to moment w którym wszystkie oczy skierowane będą właśnie na nich wprawia w przerażenie i stres.

pierwszy taniec

Zabierając się do przygotowań pierwszego tańca

musimy po pierwsze zadać sobie pytanie czy jesteśmy dobrymi tancerzami czy raczej unikacie tanecznych wojaży na parkiecie. Nie zawsze udaje się podołać skomplikowanej choreografii, a przecież nie chodzi o to, aby wyszło sztucznie. Ważne, aby wywrzeć pozytywny odbiór na naszych gościach, raczej zaskoczenie,    a niżeli obciach, chociaż w przypadku drugiej opcji i tak będą Was chwalić 🙂 to taki plusik z obu tych możliwości, bo przecież macie wokół siebie najbliższych, którzy zawsze Was będą wspierać :), wobec tego – stres na bok!
Jeśli taniec nie jest Waszą mocną stroną możecie skorzystać z kół ratunkowych i opcji do wyboru:

 • postawić na spokojny, prosty „taniec – przytulaniec” i przetrwać te kilka minut 🙂
 • skorzystać z lekcji instruktora lub kursów, teraz jest ich naprawdę sporo. Bez oporów jeśli krępujecie się pokazać przed instruktorem, spotkali się już  z gorszymi przypadkami, a może okaże się, że Twój partner ma predyspozycje na kolejnego Maseraka 🙂 znamy takie przypadki 😀 Praktyka czyni mistrza. W ofertach jakie możecie spotkać są także specjalnie przygotowane choreografie do pierwszego tańca, prowadzący dostosowuje je do umiejętności i możliwości, indywidualnie do danej pary,
 • poprosić znajomych, którzy świetnie radzą sobie na parkiecie na każdej imprezie, nie muszą być instruktorami, a znają kilka przejść lub podstawy tańca standardowego czy słynne „2 na 1” i chętnie podzielą się tą wiedzą z Wami. Jeśli Wasz taniec nie musi być spektakularny to w zupełności wystarczy.

Co jest najważniejsze?

DOBRE SAMOPOCZUCIE tancerzy! Macie cieszyć się chwilą i czuć się swobodnie. Pamiętajcie, że ważne jest jak się prezentujecie – czy jesteście UŚMIECHNIĘCI! Każdą pomyłkę można zatuszować właśnie uśmiechem. Warto, abyście skupiali się na sobie a nie na obuwiu 🙂 , nie patrzyli w dół przez cały utwór, czy z czym się już spotkaliśmy głośnym klepaniem przez Pannę Młodą „raz, dwa, trzy… raz, dwa, trzy”… 🙂 wiemy, że jest to spowodowane ogromnym stresem, ale ten taniec jest Wasz! Powinien przynosić Wam radość a nie utrapienie.

Fakt, są też przypadki: dla doświadczonych tancerzy i par, które świetnie czują się na parkiecie a nawet scenie, Pierwszy taniec nie jest wielkim dylematem, „ co robić?”, decydują się często na skomplikowane choreografie czasami przygotowane przez zawodowców lub idą na spontan ufając swoim umiejętnościom. Staje się on okazją, gdzie będą mogli zaprezentować swój dryg i talent.
Zawsze należy się jednak zastanowić i podjąć decyzję – jaki wybrać utwór, więc
czym się kierować?

 • taniec staje się wyjątkowy jeśli towarzyszy mu piosenka, która jest Wam bliska, która niesie za sobą wspólne wspomnienia. Może właśnie taką macie? 🙂 Odpowiedzią jednej pary, którą zapytaliśmy skąd taki wybór odpowiedzieli krótko:   „ Sama nas wybrała!” i to jest piękne!
 • wspomagać się o panujące trendy – jeśli nie macie szczególnych utworów, jest mnóstwo piosenek, które królują w danym sezonie weselnym jako hity na Pierwszy taniec. Może któraś wpadnie Wam w ucho?
 • zwracać uwagę na tekst i przekaz, myśleliście o tym? Nie wystarczy by utwór był przyjemny, chyba nie chcemy, aby słowa wskazywały na uczucia towarzyszące np. rozstaniu „I will always love you” Whitney Houston, desperacji „Make you feel my love” Adele czy wyjściu za mąż nie koniecznie z miłości “Windą do nieba”,
 • jeśli kompletnie nie macie pomysłu – poradzić się zespołu muzycznego, z chęcią pomogą w wyborze.

Wiele par decyduje się na urozmaicenie Pierwszego tańca różnym atrakcjami i sięgają po efekty specjalne. Najchętniej wybierają:

 • konfetti w formie tub lub specjalnej wyrzutni,
 • maszynę do baniek mydlanych,
 • wytwornicę dymu (ciężki dym – taniec w chmurach),
 • strzelający balon (wypełniony dużą ilością małych baloników),
 • zimne ognie wręczane gościom na ten wyjątkowy moment,
 • efekty pirotechniczne, iskry, wytwornice ognia.

Jeśli nie chcecie, aby taniec trwał „wieczność”

ZAWSZE można go skrócić. Jeśli utwór ma być zagrany przez zespół należy wcześniej o tym poinformować i ustalić szczegóły, jeśli będzie odtwarzany to nie jest już tak dużym problemem skorzystanie z dostępnych, darmowych i prostych programów dzięki którym możemy go skrócić jak chcemy.

Kolejna ważna kwestia

jeśli przygotowaliście na swój Pierwszy taniec choreografię do wybranego przez Was utworu, warto zdecydować się na odtworzenie oryginalnego pliku mp3 np. z laptopa. Dlaczego?

Zazwyczaj takie układy posiadają dobrane figury lub kroki do konkretnych akcentów w piosence, a które np. mogłyby zostać pominięte przy wersjach wykonywanych przez zespół. Może się okazać, że ma inne tempo, długość lub po prostu nie zawsze Państwo Młodzi zwracają uwagę przez kogo wykonywana jest wybrana muzyka, dla przykładu: walc z filmu „Noce i dnie”, w aranżacji orkiestry symfonicznej i gwardii muzyków z pełnym sprzętem koncertowym niestety nie zabrzmi tak samo jak 5 osobowy zespół weselny z odmiennym instrumentarium. Czy warto troszczyć się o dodatkowy stres? Chyba, że jesteście znakomitymi tancerzami i nie należy wykluczyć, że poradzicie sobie w każdej wersji utworu 🙂

Trzymamy kciuki za przygotowania przyszłych Młodych Par i życzymy miłych wspomnień i wrażeń z wspólnie spędzonych chwil przy nauce tańca 🙂

 Karolina – wokalistka zespołu Toxic, instruktor tańca 🙂

Już w kolejnym wpisie na naszym blogu przedstawimy listę najczęściej wybieranych utworów na Pierwszy taniec w trwającym sezonie weselnym 2018!
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i fanpage’a 🙂

Toxic – Zespół Weselny Rzeszów

2018-06-21T10:40:58+00:00 20 czerwiec, 2018|